Kako spodbujati kognitiven razvoj otroka?
Kako spodbujati kognitiven razvoj otroka?
Pri rojstvu dojenčka, ne moremo mimo podatka o njegovi velikosti in teži. Tudi kasneje v razvoju, je vse usmerjeno v motoričen napredek, ki ga je za razliko od kognitivnega razvoja – lažje meriti. A to ne pomeni da na kognitiven razvoj ne moremo vplivati.
Kognitivni razvoj
Za začetek pojasnimo, kaj pomeni kognitivni razvoj? Gre za razvoj možganov oz. razmišljanja, ki ga lahko pri najmlajših opazujemo skozi njihov način reševanja kreativnih nalog. Ob rojstvu dojenček zna vse kar je nujno za preživetje; torej dihati, spati, izločati in jesti. Toda za življenje v socialnem svetu potrebuje razviti tudi spomin, govor, razumevanje, telesno koordinacijo in še veliko več. Njegovo učenje zato – sploh v prvem letu – poteka zelo intenzivno. Čeprav dojenček v prvem letu precej zraste, se njegovi možgani v primerjavi s telesom razvijajo še veliko hitreje. Zato je smiselno, da s primernimi igračami, spodbujamo tako motoričen, kot kognitiven razvoj.
Ker vid otroka v 1 mesecu starosti še ni dobro razvit, se le ta fokusira na predmete, v razdalji do 30 cm. V naslednjih mesecih, se že odziva na poznane zvoke in kaže zanimanje za nove in neznane predmete. Zato ga je v tem obdobju smiselno zaposliti tudi s senzoričnimi igračami, ki mu bodo nudile ustrezne dražljaje ob dotiku in izboljšale njegov prijem oziroma stisk predmetov.
Ena izmed takih igrač je reflex obroč, ki bo aktualen tudi kasneje, ko mu bodo začeli rasti prvi zobki. Ježkasta površina in elastičnost materiala sta odlična kombinacija za vlečenje ter grizljanje igrače.
V naslednjih mesecih razvoja (od 5. meseca naprej), se nekoliko pozna tudi napredek v spominu. Otrok sedanjost že lahko povezuje z nedavnimi dogodki. Pomeni npr. da se zapomni, da se je s to igračo že igral prejšnji dan. Ker lažje sledi premikajočim predmetom, lahko v tej fazi začnete tudi z uporabo žogic. Zanimive so Sensy žogice manjših premerov, da jo otrok lahko tudi prime. Tako kot pri obroču, je tu površina z mehkimi bodičkami, ki otroku nudi boljši oprijem in hkrati senzorni impulz. Izberite živahne barve, nad katerimi bo otrok še bolj navdušen.
Ko otrok preseže starost 8 mesecev, se že zaveda svojega imena, razume enostavna navodila in zna sodelovati v preprostih igrah. Igrače, ki se premikajo so mu še bolj zanimive, zato je mehka žoga enostavno igrača, ki jo morate imeti. Ker z veseljem meče prav vse, je pomembno, da so igrače varne zanj (in za vaš dom 😊). Ne glede na to kam bo priletela mehka žoga, se ne bo nič razbilo in tudi če bo otroku priletela v glavo, se ne bo zgodilo nič hudega. Ker njeno trdoto lahko hitro in enostavno prilagajate, jo lahko uporabljate bolj ali manj napihnjeno. Če bo manj napihnjena, jo bo lahko prijel tudi otrok, ki ima precej manjše dlani. S premikanjem žoge, ga lahko spodbujate, da bi ji sledil s premikanjem okrog njegove osi (v sedečem in stoječem položaju). Zahtevnost gibanja lahko nadgradite tudi z manjšimi ovirami po prostoru žogo uporabite kot glavno motivacijo.
Ker ni lepšega, kot to da se igra lahko prestavi tudi ven, je priporočljivo imeti še Airex blazinico za sedenje.
Nudi toplotno izolacijo in je vodoodporna, kar pomeni, da jo po uporabi lahko enostavno splaknete z vodo in spet bo kot nova. Odlična je za sedenje na travniku ali v peskovniku. Na voljo je več velikostih – zato jo lahko uporabljate tudi starši. Prav zaradi njene velikosti je enostavna za prenašanje in zaradi tega izredno praktična, saj jo lahko uporabljate kjerkoli in kadarkoli.